Při práci v oblasti ochrany

životního prostředí, veřejného zdraví

a bezpečnosti potravin

se mi biologické vzdělání hodí

Euromýty

STARÉ ALE DOBRÉ:)

Vedle předchozích mýtů je potřeba ještě zmínit klasické euromýty, které kolují nejen v České republice a stále se nedaří je dát na pravou míru. Když o těchto mýtech čtu nebo slyším, vždy se výborně bavím. Tyto mýty jsou převzaty z internetových stránek zastoupení Evropské komise v České republice, kde si je můžete přečíst celé.

26.01.2015

Do nového volebního období nové euromýty

Už jsem se chystal propadnout nezdravému optimismu co do mediálních výstupů týkajících se Evropské unie. Chvíli to vypadalo, že dokonce přijdu o svého oblíbeného koníčka - vyvracení euromýtů. Naštěstí naše mediální scéna drkotá ve starých kolejích. Za všechno může Brusel a nový euromýtus byl na světě dřív, než nový Evropský parlament.

Zrození

6. června 2014 vychází v MF DNES článek “Kupte si skafandry, žádají hygienici praktické lékaře”. Mýtus přebírají internetové servery idnes.cz,

25.11.2014

EU je přebujelá byrokracie

Mezi lidmi je zažitý jeden významný mýtus o Evropské unii, podle kterého Brusel je synonymum pro byrokratický spolek, ve kterém velké množství dobře placených úředníků a ostatních kancelářských krys vymýšlí nesmysly na ubohé členské státy a jejich občany. Euroskepticky ladění novináři a politici rádi vypouštějí do veřejného prostoru tyto nesmyslné lži, aby uštědřili unii další ránu, kterou si bezpochyby za svou činnost zaslouží. Vždyť nikým nevolení úředníci mají obrovskou moc dopadající na životy všech občanů EU a není možné jim přikázat ani určit, co chceme, aby dělali, nebo spíše ještě více, aby nedělali něco, co nechceme, nebo co nám může být nepříjemné a v rozporu s našimi dílčími zájmy.

Euroskepticky ladění novináři a politici rádi vypouštějí do veřejného prostoru tyto

04.03.2014

EU ZAKÁŽE CHOV PAPOUŠKŮ

Mezi českými chovateli se rozšířila zpráva, že vznikne celoevropský seznam invazních druhů zvířat, jejichž chov bude omezen nebo dokonce zakázán. Tato obava se rozšířila zejména mezi chovateli papoušků, kteří se děsili toho, že by se jejich miláčci mohli objevit na takovém seznamu, jako se to stalo ve Španělsku. Podle tohoto mýtu by pak některé druhy papoušků nebyly povoleny k chovu a čekala by je nejspíše smrt z rukou veterinářů. Není divu, že v řadách chovatelů tato zpráva vyvolala doslova poplach.

Realita

Ve Španělsku opravdu platí zákon, který zařazuje mezi zakázané druhy zvířat i deset druhů papoušků, mimo jiné mníška šedého nebo alexandra malého. Zatím není jasné, zda nějaký celoevropský seznam invazivních druhů vznikne a pokud ano, zda bude pozitivní (povolené

12.02.2013

Vánoční stromek v Bruselu

Českými a slovenskými médii proletěla zpráva, že Město Brusel v roce 2012 nepostaví na náměstí Grand Place tradiční vánoční stromek, protože nechce pobouřit velkou muslimskou komunitu žijící ve městě. Věc vyvolala poměrně značnou protiislámskou náladu.

Realita

Zprávu převzala česká a slovenská média z amerického blogu "The Right Perspective".  Proč média převzala tak jasnou kachnu, není dodnes jasné. Jestli byl důvodem jednoduchý a konfliktní jazyk blogu, nebo krásná negativní informace, kterých v čase Vánoc zase tak moc není k dispozici, to se už nedozvíme. Jisté je, že původní zpráva se vůbec nezmiňuje o jakémkoli náboženském pozadí věci. Jde

05.12.2012

Stránky